ילדי ביאלסטוק בגטו טרזיינשטאט , טרגדיה ותעתוע

828

מקור :

ד"ר מרגלית שלאין, " ילדי ביאלסטוק בגטו טרזיינשטאט , טרגדיה ותעתוע, 75 שנים לשילוחם למוות באושוויץ" , בית טרזין

ב-42 באוגוסט 1943 הוטל במפתיע הסגר על כל האזור של מסילת הרכבת החדשה,שחיברה את העיירה בוהושוביצ'ה עם גטו טרזיינשטאט.

בצהרי היום נכנסה לאיטה רכבת קיטור קטנה, לתחנה שבתוך הגטו. ואולם, גם לאחר עצירתה, לא נפתחו הקרונות, הם נותרו חתומים, ולא נשמע מהם כל קול. הסקרנות בגטו לגבי נוסעי הרכבת גאתה. סבלים מהגטו הביאו מיכלי אוכל והניחו אותם ליד הקרונות, אבל רק לאחר שהתרחקו מהמקום פתחו אנשי ה-ס"ס את דלתות הקרונות. שוטרים ממשמר הגטו שצפו ברכבת מרחוק, סיפרו לד"ר קארל לוונשטיין, מפקד משטרת הגטו, כי כאשר נפתחו הדלתות התפרצו משם יצורים מוזרים, שרק לאחר שבחנו אותם היטב, הסתבר להם כי המדובר בילדים:

יכולנו לראות שהמדובר במשלוח של ילדים … הם היו כמעט שלדים, פניהם היו של אנשים זקנים, בקושי יכלו לעמוד על רגליהם. והבגדים? סמרטוטים שהיו תלויים על גופותיהם הקטנות. מיד כשנפתחו הדלתות הרשו לילדים לאכול, אבל אי אפשר היה לקרוא לזה אכילה. הילדים המסכנים טרפו את האוכל כמו חיות.

סימן ברור עד כמה רעבים היו יצורים מסכנים אלה. לאחר שהילדים סיימו  לאכול, נסגרו שוב הדלתות ושומר הועמד בחזית כל קרון.

מי היו ילדים אלה , מנין הגיעו ומדוע נשלחו לטרזיינשטאט?

היה זה משלוח יוצא דופן שנשלח מגטו ביאליסטוק. מספרם המדויק אינו ברור,  מרביתם בגיל שש עד שלוש עשרה, אך היו ביניהם גם בני ארבע וחמש שנים, מלווים בעשרים מבוגרים, ובראשם הדסה לבקוביץ, מזכירתו של אפרים באראש, יושב-ראש היודנראט בגטו ביאליסטוק, ועשרה אנשי ס"ס. עם הגעתם לטרזיינשטאט הפרידו אנשי ה-ס"ס המלווים את הילדים מהמבוגרים; את המבוגרים העלו מיד על רכבת נוסעים אחרת שנסעה לפולין, למחנה ההשמדה אושוויץ. ביניהם היו כמה ילדים שהיו בהשגחתם האישית של המלווים ושתי נשים עם ילדיהן שהיו להם…

 למאמר המלא של ד"ר מרגלית שלאין

ילדי ביאליסטוק בגטו טרזיינשטאט – בית טרזין

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *