לנווט לבד בלילה בגיל 4 : סיפורו של סא"ל שאול זיו ז"ל, מפקד שייטת 13

1501
שאול זיו נולד בכפר בגליציה סמוך לעיר לבוב. בהיותו בן ארבע פלשו הנאצים לכפר הולדתו והוא איבד את אביו. זיו, אמו וסבתו הסתתרו בעליית גג אצל אחד מעובדיו של אביו, אך הוסגרו לגרמנים ונשלחו במשאית למחנה ריכוז
אמו של זיו הצליחה לשחד את אחד השומרים בתכשיט זהב, והשליכה את בנה מהמשאית כשהיא מנחה אותו לחזור למקום המסתור. לאחר מספר ימים חברה אליו האם שהצליחה אף היא להימלט, ויחד החלו במסע נדודים במזרח אירופה כשהם מתחזים לאוקראינים.
לקראת סיום מלחמת העולם השנייה הגיעו למחנה פליטים בלובלין, שם חלתה אמו. השניים נלקחו תחת חסותו של קצין יהודי מהצבא האדום, רפאל ז'ורק, שאיבד את משפחתו בשואה. ז'ורק ערק מהצבא ולקח את השניים עמו לצרפת
באפריל 1947 עלו על אוניית המעפילים"תיאודור הרצל",  אך האונייה נתפסה על ידי הבריטים והנוסעים בה נשלחו למחנות המעצר בקפריסין.
מקפריסין עלה זיו לארץ ישראל בעליית הנוער ונשלח לקיבוץ הזורע ואחר כך לבית אלפא.
ראה גם :
"שאול, אמו וסבתו התחבאו בעליית גג וניזונו מתפוחי אדמה. אחרי שנתיים הלשינו עליהם אוקראינים לגרמנים, והם נשלחו במשאית למחנה השמדה. בדרך למחנה שיחדה האם את השומר הגרמני ודחפה את שאול מהמשאית החוצה תוך שהיא אומרת לו "לחזור לבית בו גרנו". שאול בן הארבע ניווט את דרכו בהצלחה ושנים לאחר מכן אמר: "זה היה ניווט יחידי ואינני מבין כיצד הגעתי בול לבית הזה".

הגיבור ה-5 שלנו: שאול זיו ז"ל. משואה לתקומה! שאול היה לוחם, מפקד ומחנך. פיקד על השייטת באחת התקופות הסוערות ביותר בין 1971-1974 ומהלוחמים הנועזים והאמיצים של היחידה בכל הזמנים. חינך לערך כבוד האדם, אומץ ונחישות, כוח רצון, אהבת הטבע, הכרת ההיסטוריה וחישול האופי דרך השדאות והטיולים.

שאול זיו נולד בשנת 1937 באוקראינה. כשהיה בן שנתיים כבשו הגרמנים את פולין. ביום פלישת הגרמנים לעיירת מולדתו נעלם אביו. שאול, אמו וסבתו התחבאו בעליית גג וניזונו מתפוחי אדמה. אחרי שנתיים הלשינו עליהם אוקראינים לגרמנים, והם נשלחו במשאית למחנה השמדה. בדרך למחנה שיחדה האם את השומר הגרמני ודחפה את שאול מהמשאית החוצה תוך שהיא אומרת לו "לחזור לבית בו גרנו".

שאול בן הארבע ניווט את דרכו בהצלחה ושנים לאחר מכן אמר: "זה היה ניווט יחידי ואינני מבין כיצד הגעתי בול לבית הזה". האם הצליחה לברוח ועד סיום המלחמה שרדו את המלחמה בעזרת תושייה, שוחד ויכולת הישרדות מיוחדת. שנה אחרי המלחמה עלה שאול במסגרת עליית הנוער, לא לפני שגורש לקפריסין בספינת המעפילים איתה ניסה להגיע.

לסקירה באתר וויקפדיה בעברית

2

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *