אן הרצוג בת 8 , מסתתרת באורווה של איכר אוקראיני

178

אן הרצוג חוותה על בשרה את בגידת השכנים האוקראינים  בהיותה בת שמונה בסוף 1942 , כאשר ספר גוי מבוצ'אץ , ששמע קולות חפירה מתחת למספרה שלו , הלשין לגרמנים על הבונקר שהיא והוריה ויהודים רבים אחרים הסתתרו בו בזמן האקציה. " כתשעים אחוזים מבני משפחתי נלקחו מאותו בונקר ונורו", היא  העידה .

היא עדיין זכרה את הצעקות והיריות  ואת הזרמת הגז הרעיל  על ידי הגרמנים לתוך הבונקר, כשהיא והוריה ברחו לתוך חדר מלא אנשים אשר " נורו למוות  במיטותיהם" , ושם " הסתתרו מתחת לאותן המיטות , שם נטף מהן דם " .

לאחר שמצאו מקלט בסופו של דבר אצל איכרים אוקראינים באחד הכפרים, אן זכרה כי ימים אחדים לפני השחרור איכרים שהחביאו משפחה יהודית אחרת  בקרבת מקום  " הוציאו  אותם  אל השלג הלבן של של החורף בקור העז  באזור נידח של הכפר וירו בהם. "

אן והוריה היו קרובים כל כך למקום עד " שיכולנו לשמוע" את היריות . האיכרים הכירו את היהודי  שהרגו כי הייתה  לו שם חנות , והוא מכר בה , לחם וכל מיני דברים"  אחרים.

מתוך חשש מההשלכות של מעשה הרצח הזה, האיכרים שהסתירו את משפחתה של אן פשוט  " זרקו אותנו החוצה , והיינו ככה בשלג .. הלכנו ובדרך ראינו בית קטן , ופשוט לא  הייתה לנו ברירה ונכנסנו פנימה , ושם בחווה היה איכר כל כך עני , לא היה לו לום , לא היו לו פרות , הייתה לו רק אורווה ריקה , אז הוא הרשה לנו להישאר באורווה עד ששחררו אותנו  חיילי הצבא האדום"

מקור וקרדיט :

עומר ברטוב , אנטומיה של רצח עם, חייה ומותה של עיירה ושמה בוצ'אץ ,הוצאת עם עובד,2020, עמודים  230-231.

שימוש הוגן  לפי סעיף 27א, חוק זכויות היוצרים

 

0

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר.