שלום סקופס ז"ל – נער יהודי בן 16 בצבא האדום

581

שלום סקופס – שהיה קצין סיור בצבא ברית המועצות במלחמת העולם השנייה – נפטר לפני שבוע,
יהי זכרו ברוך!

ביוני 1941 פשטו הגרמנים על עיר הולדתו, אספו את כל היהודים והובילו אותם לבורות בחורשה סמוכה. סקופס לייב הצליח להימלט למשאית של הצבא האדום והותיר אחריו את כל בני משפחתו, אשר נספו. בסוף שנת 1941 הצטרף אל הדיוויזיה הליטאית כשהיה בן 16 בלבד. בתום המלחמה, כשהוא בן 20, הוענקו לו עיטורי עוז רבים על גבורתו.

מקור

זיכרונותיו (אתר הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה).

מקור נוסף אודות סיפור חייו:

שלום סקופס לייב, 90, נולד בליטא והצטרף בתור נער לתנועת הצעירים של המפלגה הקומוניסטית, ה"קומסומול" שנרדפה על ידי השלטונות הליטאים. ביוני 1941 פשטו הגרמנים על עיר הולדתו, אספו באלימות קשה את כל היהודים והובילו אותם לבורות בחורשה סמוכה. שלום הצליח להימלט למשאית של הצבא האדום, והותיר אחריו את כל בני משפחתו אשר נרצחו.

בסוף 1941 הצטרף אל "הדיוויזיה הליטאית" כשהיה בן 16 בלבד. ב- 1943 לאחר שפלוגתו צורפה לארמיה השלישית, שירת שלום בפלוגת הסיירים המיוחדת, עליה הוטל להבקיע את מערך ההגנה של הגרמנים בכל מחיר. לאחר מספר ניסיונות כושלים הצליחה פלוגתו לפרוץ לתוך חפירות האויב. שלום לכד לוחם גרמני לצורך תחקור, תוך מטחי אש כבדים שנורו לעברו. על מבצע מוצלח זה הוענק לו אות על אומץ לב.

בקרב קשה, בו פיקד על פלוגת סיירים שהסתערה על כוח גרמני, הושלך לעברו רימון. הוא נפצע באורח קשה ברגליו, וחלק מרסיסי הרימון נבלמו במדליה שהגנה על ליבו. בכך למעשה ניצלו חייו. כמה מהרסיסים אף חדרו לצלעותיו, ונותרו שם עד היום. בתום המלחמה, כשהוא בן 20 בלבד, הוענקו לו עיטורי עוז רבים על גבורתו.

1

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *